Seat dla rodziny - który model wybrać?

27-03-2020 10:33

Wybór auta rodzinnego to wbrew pozorom nie tak prosta sprawa. Musimy wziąć pod uwagę swój styl życia, liczbę członków rodziny, budżet… Lista wymagań jest długa. Na co zwrócić uwagę i jakie modele rodzinne ma w swojej ofercie Seat?

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Kiedy stajemy się odpowiedzialni za nowe życie, sportowy silnik samochodu często schodzi na drugi plan. Bezpieczeństwo jest priorytetem. Samochód musi więc być wyposażony w odpowiedną liczbę poduszek powietrznych. Warto przed zakupem zorientować się, jakie były wyniki testów zderzeniowych dla konkretnego modelu. Testy zderzeniowe uwzględniają kategorie takie jak ochrona dorosłego oraz ochrona dziecka. Dobra wiadomość: rodzinne modele Seata – Tarraco, Ateca, Arona, Alhambra czy Leon Sportourer ST otrzymały pięć na pięć możliwych gwiazdek - czyli ocenę maksymalną.

Minivan czy SUV?

Za samochody rodzinne uważa się przede wszystkim minivany, SUV-y oraz modele typu kombi. Ich największe zalety to przestronność wnętrza oraz pojemne bagażniki - w sam raz na wózek czy wakacyjny bagaż. Dodatkowym plusem SUV-ów i minivanów jest ich wysokość – mają podwyższony stan w porównaniu z kombi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest umieścić dziecko w foteliku.

Minivany to samochody rodzinne, najczęściej wybierane dla cztero-, pięcio- czy nawet sześcioosobowej rodziny. Dobrą opcją dla wieloosobowych rodzin jest Seat Alhambra - nasz minivan pomieści nawet do siedmiu osób. Dzięki elektrycznie otwieranym drzwiom bocznym wsiadanie do samochodu w tym modelu przebiega wyjątkowo sprawnie. System rozpoznawania zmęczenia czuwa nad bezpieczeństwem całej rodziny. Alhambra w wersji standardowej wyposażona jest w 7 poduszek powietrznych, a w opcji rozszerzonej – nawet 9. Ten model pozwala na aż 32 konfiguracje foteli – dzięki takiej mnogości opcji samochód jest w stanie dostosować się do każdej sytuacji.

SUV-y, czyli samochody osobowe przypominające auta terenowe, są świetnym rozwiązaniem dla nieco mniejszych rodzin. Seat oferuje aż trzy opcje:

  • Arona: zwinny i dynamiczny miejski crossover pomieści pięć osób. Minimalna pojemność bagażnika to 400 l (przy złożonych siedzeniach). To stylowy i uniwersalny samochód miejski, którym wygodnie możemy podróżować sami, a w razie potrzeby zabrać rodzinę.
  • Ateca – 5- osobowy SUV ze sportowym zacięciem. Ma większy bagażnik – minimalnie pomieści 510 l. Bagażnik można otworzyć bez użycia kluczyka i rąk- wystarczy wykonać ruch nogą pod tylnym zderzakiem. System kamer 3600 zdecydowanie ułatwia parkowanie.
  • Tarraco – największy z rodziny SUV-ów Seata. Pomieści nawet 7 osób. Pojemność bagażnika waha się od 615 l (przy rozłożonych siedzeniach) aż do 1655 l przy złożonych siedzeniach. Z takim bagażnikiem nawet przeprowadzka nie stanowi problemu. Szereg systemów dbających o bezpieczeństwo oraz Wirtualny Kokpit sprawiają, że jazda Tarraco stanowi prawdziwą przyjemność.

A może kombi?

Samochody typu kombi to kolejny rodzinny wariant. Choć są niższe niż SUV-y czy minivany, to zwykle posiadają spore bagażniki. Nie inaczej jest w przypadku modelu Seat Leon Sportourer ST. To zaawansowany technologicznie elegancki samochód z bagażnikiem o pojemności aż 587 l.

Jedno jest pewne- w poszukiwaniu optymalnego samochodu dla rodziny warto przetestować kilka opcji podczas jazdy próbnej. Tylko tak wybierzemy model w pełni odpowiadający naszym potrzebom.