Samochód dla wielu z nas jest ważnym elementem życia – towarzyszy nam i ułatwia załatwianie spraw, a dla niektórych jest praktycznie niezbędny do pracy i codziennego funkcjonowania całej rodziny. Samochód, który spełnia szereg funkcji i oczekiwań, podnosi komfort naszych krótszych i dalszych podróży. Co zrobić, aby zapewnić wieloletnie życie pojazdowi, który jest przez nas eksploatowany?
Jazda nowym autem to czysta przyjemność, z czasem jednak każdy samochód ulega zużyciu. Jeśli będziemy odpowiednio o niego dbać, posłuży nam wiele lat. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których nie należy zapominać, jest regularne przeprowadzanie kontroli swojego pojazdu. Podstawą, a także obowiązkiem każdego kierowcy, jest odbywanie corocznych przeglądów u mechanika – tylko dzięki temu mamy pozwolenie na korzystanie ze swojego auta, ale przeglądy tego typu, nawet w ASO Seat, nie są zabezpieczeniem.
Warto raz do roku, najlepiej przed dłuższą podróżą, zaliczyć ocenę stanu podzespołów oraz układów, aby wykryć wszelkie usterki o wiele szybciej. Taki przegląd powinien być wykonywany również przy wszelkich podejrzeniach użytkowników dotyczących wystąpienia usterki lub przy najmniejszych awariach – lepiej zabezpieczyć się u profesjonalisty, a nie amatorsko diagnozować swój samochód. Zapewnienie regularnej diagnostyki pojazdu to nie tylko utrzymanie go w dobrej kondycji, ale zapewnienie bezpieczeństwa dla siebie, bliskich czy pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Oprócz przeglądu technicznego, regularnie należy sprawdzić poziom płynów oraz uzupełniać układy hydrauliczne w pojeździe, szczególnie tym często użytkowanym, ale nie tylko – dotyczy to również samochodów o niskim poziomie eksploatacji.
Wymiana płynów, szczególnie oleju, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania silnika w dobrej kondycji. Ich użytkowanie obniża ich efektywność, a także staje się niebezpieczne dla zdrowia. Płyny mogą ulec zanieczyszczeniu w wyniku eksploatacji. Regularna ich wymiana, najlepiej po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów, pozwoli nam dłużej cieszyć się pojazdem, a także uniknąć usterek głównych części pojazdu.
Poza wymianą płynu, regularnie wymieniaj ich filtry – szczególnie oleju, powietrza(zabezpieczający silnik przed wpadającymi zanieczyszczeniami) oraz kabiny, odpowiadający za czystość powietrza. Dbanie o filtr kabinowy to dbanie o zdrowie, bo w filtrze może dojść do rozmnażania drobnoustrojów czy pleśni, które wdychamy z powietrzem w kabinie. Tankuj na sprawdzonych stacjach, korzystając z dobrej jakości paliwa, aby nie wystawiać silnika pojazdu na uszkodzenia. Hydraulika w samochodzie to podstawa jego dobrego funkcjonowania, bo wspomaga pracę pozostałych układów i sprzętu.
O ciśnieniu w oponach, szczególnie przy sezonowej ich wymianie (letnie/zimowe będą lepszym rozwiązaniem niż całoroczne) oraz jej kontroli, co zapewni przyczepność do jezdni oraz zmniejszy zużycie paliwa. O korozji, która stanowi zagrożenie przy wysokiej oraz niskiej temperaturze. Systematyczne mycie samochodu nie wystarczy, należy pamiętać o ochronie lakieru przez woski, folie ochronne czy powłoki ceramiczne. Korzystanie z autoryzowanych punktów serwisowych to przede wszystkim dobrze sprawdzone auto, które skutkuje dłuższym utrzymaniem wartości na rynku wtórnym.