Jak przygotować naszego Seata na nadejście zimy?

27-03-2020 10:16

Zima to okres prawdziwej próby zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Na drogach pojawiają się grube warstwy śniegu, nietrudno jest też o niebezpieczny lód, sprzyjający wypadkom.


Kolejnym istotnym czynnikiem są tu także wieczory, nadchodzące znacznie szybciej i pogarszające widoczność. Zwłaszcza w dni, podczas których występują wyjątkowo obfite opady białego puchu. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, powinniśmy już zawczasu pomyśleć o gruntownym przeglądzie oraz wymianie odpowiednich elementów samochodu.

Najistotniejsze części

Myśląc o przygotowaniu naszego pojazdu na nadejście zimy, najprawdopodobniej w pierwszej kolejności pomyślimy o wymianie opon. Jak wykazują statystyki, Polacy w dalszym ciągu dają się zaskoczyć zimie, co prowadzi do sytuacji, gdzie musimy albo wybrać spacer, albo jechać na oponach letnich. A ponieważ nie wpływa to najlepiej na jakość jazdy, opony powinniśmy wymienić już zawczasu. Najlepiej w momencie, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni C za dnia.

Kolejną, bardzo istotną częścią naszego samochodu są hamulce. Ponieważ oblodzone drogi wymagają najwyższej sprawności tych elementów, sprawdzenie stanu zużycia klocków, tarcz lub bębnów pozwoli nam na szybkie zauważenie uszkodzeń. Nawet najmniejszy problem może bowiem przyczynić się do poważnych konsekwencji, jeśli go zignorujemy.

Równie ważne jest także skontrolowanie stanu akumulatora. Jego pojemność w temperaturach poniżej zera potrafi bowiem spaść nawet o 20%, zaś bagatelizowanie tej kwestii może doprowadzić do sytuacji, w której nasz samochód nie będzie w ogóle chciał odpalić. Z tego też powodu, dobrze jest udać się do profesjonalnego warsztatu i skontrolować sprawność baterii oraz szybkość ładowania przy włączonym silniku.

Mówiąc o kluczowych częściach samochodu, nie sposób jest zapomnieć także o zawieszeniu. Prawidłowo działająca amortyzacja nierzadko odgrywa kluczową rolę w ochronie kierowcy, gdy samochód wpadnie w poślizg. Alarmować powinny nas podejrzane odgłosy dobiegające z zawieszenia oraz samoczynne skręcanie wozu w lewo lub prawo po puszczeniu kierownicy. Jeśli zauważymy tego typu objawy w naszym samochodzie, nie powinniśmy zwlekać z wizytą kontrolną w warsztacie.

Części bagatelizowane, lecz wciąż ważne

Jak wspomnieliśmy na początku, zimą bardzo często możemy zmagać się z pogorszoną widocznością. Z tego też powodu, należy zadbać także o sprawność świateł samochodu. Pod uwagę należy wziąć nie tylko stan zużycia samych żarówek, ale też położenie świateł, które pod wpływem wstrząsów mogą się przesunąć.

Wielu kierowców zapomina także o wycieraczkach. Według zaleceń specjalistów części te powinny być wymieniane regularnie - dwa razy w roku. Jesień i zima są tu rekomendowanym okresem, ponieważ to właśnie wtedy wycieraczki ścierają się najbardziej, rozmazując wilgoć i zanieczyszczenia po szybie.

Chłodniejsze dni to także zwiększony poziom wilgoci. Przekłada się to na odkładanie się grzybów i innych zanieczyszczeń w klimatyzacji samochodu, co nie tylko pogarsza jej efektywność, ale także sprzyja wystąpieniu chorób. Z tego też powodu, dobrze jest pomyśleć o wymianie filtra oraz przeglądzie stanu układu.

Czy takie przygotowania są drogie?

Jeśli spędzimy trochę czasu na wyszukaniu korzystnych ofert, koszty serwisu można zredukować zauważalnie. Firma Biacomex oferuje nam gruntowne przeglądy samochodów marki Seat, włącznie z sezonowymi promocjami. Obejmują one wymianę wycieraczek, akumulatorów czy też opon w naprawdę atrakcyjnych cenach.