Dlaczego eksploatacja w samochodzie jest tak ważna?

12-02-2021 13:24

Każdy właściciel Seata, czy starszego, czy nowszego modelu, musi liczyć się z faktem, że chociaż technologia poczyniła ogromny krok naprzód, regularna wymiana oleju oraz niektórych części jest koniecznością. W interesie kierowcy leży zatem dbanie o to, aby każdy układ pracował sprawnie i z najwyższą wydajnością.

W przeciwnym razie może się to skończyć uszkodzeniami pojazdu lub nawet doprowadzić do wypadku. W niniejszym artykule skupimy się na najczęściej eksploatowanych elementach, niezbędnych do prawidłowej pracy samochodu.

Wymiana oleju

Jest to jedna z podstawowych kwestii dotyczących prawidłowego dbania o nasz samochód. Olej nie jest bowiem wiecznie świeży, zaś z upływem czasu jego konsystencja ulega zmianie. Jego gęstość staje się coraz mniejsza, zaś elementy silnika nie są smarowane z taką samą efektywnością jak w przypadku nowego oleju. Stary olej ma także problemy z dotarciem do każdego z elementów silnika, zaś skutki tego potrafią być wręcz opłakane. Najczęściej dochodzi do zniszczeń panewek korbowodowych, przez które zatyka się cały kanał olejowy.

Stary, zanieczyszczony olej to także zagrożenie dla wtryskiwaczy samochodu. Gromadzący się osad sprawia, że samochód zaczyna produkować czarny, duszący dym z rury wydechowej, stanowiący zagrożenie dla środowiska. Uszkodzone wtryskiwacze to także problemy z przelewaniem się paliwa, zapłonem i innymi usterkami, mogącymi kompletnie unieruchomić pojazd. Z tego też powodu regularna wymiana oleju z zastosowaniem wysokiej jakości produktów renomowanych producentów to podstawowa forma zapewnienia naszemu samochodowi prawidłowego funkcjonowania.

Wymiana akumulatora

Akumulator jest elementem, bez którego jazda jest niemożliwa. Dlatego też zawsze powinniśmy mieć na uwadze jego stan. Chociaż wymiana akumulatora w Seacie nie jest procedurą tak częstą, z pewnością nie należy jej bagatelizować i czekać na pierwsze objawy szwankującej baterii. Sam okres żywotności akumulatora zależy w dużej mierze zarówno od samej jego jakości, jak i naszej jazdy. Standardowo mówi się o około pięciu latach, aczkolwiek odpowiednio zadbane, markowe akumulatory mogą nam służyć nawet przez osiem lat.

Aby bateria posłużyła nam jak najdłużej, należy stosować modele odpowiednie dla posiadanego przez nas samochodu, dbając także o regularne ich czyszczenie. Przynajmniej dwa razy w roku należy ładować akumulator do pełna za pomocą tzw. prostownika. Niskie temperatury, niedoładowanie czy też nieprawidłowy montaż prowadzą z kolei do szybszego zużycia się baterii oraz konieczności wizyty w serwisie.

Wymiana opon

Jazda na jednych oponach przez cały rok nigdy nie była dobrym pomysłem. Opony w naszym samochodzie zawsze powinny być dostosowane do warunków panujących na drogach. Modele letnie lepiej radzą sobie z jazdą po nawierzchni suchej, zaś zimowe są gwarancją bezpiecznej jazdy po wilgotnej i śliskiej drodze. Te drugie powinniśmy założyć w momencie, gdy temperatura na dworze spada do 7 stopni Celsjusza za dnia, zaś na drogach pojawiają się pierwsze przymrozki oraz śnieg. Warto tu też wspomnieć o zawieszeniu – jeśli zdejmowane opony są bardziej zużyte z jednej strony, najprawdopodobniej w naszym samochodzie wymagany jest też przegląd amortyzacji.

W jakim serwisie?

Na szczęście, właściciele Seatów na terenie Polski nie muszą obawiać się, że eksploatacja będzie procedurą tak samo regularną, co kosztowną. W ofercie firmy Biacomex, od ponad dwudziestu lat świadczącej kompleksowe usługi serwisowe, znajdziemy bowiem sezonowe przeglądy, obejmujące także eksploatację w atrakcyjnych cenach. Wieloletni specjaliści pomogą naszemu samochodowi odzyskać dawną efektywność, zaś my możemy cieszyć się nie tylko sprawnym wozem, ale także zaoszczędzonymi pieniędzmi.