Czy warto wymieniać opony letnie na zimowe?

27-03-2020 10:52

Warunki atmosferyczne w Polsce a zastosowanie opon zimowych

Zima w Polsce bywa kapryśna i nieprzewidywalna, przez co ryzyko wypadków na trasie zwiększa się. Możemy jednak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, poprzez zastosowanie opon zimowych. Zimą mamy do czynienia ze specyficznymi warunkami panującymi na drodze. Sól, lód, żwir, błoto pośniegowe, deszcz i niskie temperatury wpływają na szybsze zużywanie się opony letniej. Jednak mimo to wielu kierowców co roku zadaje sobie to samo pytanie. Czy warto wymieniać opony letnie na zimowe? Co zyskujemy dzięki takiej wymianie? W tym artykule odpowiemy na wszystkie powyższe pytania.

Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?

Najprostszym czynnikiem, który może nam pomóc w decyzji związanej z czasem wymiany opon jest średnia dobowa temperatura. Jeśli ta spada poniżej 7 stopni Celsjusza, powinien to być dla nas znak, aby zmienić opony na zimowe. Dlaczego jednak to temperaturą jest tą najczęstszą wskazywaną granicą? Wynika to z faktu, iż przy niskich temperaturach materiał, z którego zbudowane są opony letnie, traci swoją elastyczność. To wpływa na szybsze zużycie się opon, a także wydłużenie drogi hamowania.

Cechy charakterystyczne opon zimowych

Opony zimowe zbudowane są z elastycznej gumy, dzięki czemu łatwo dostosowują się do niekorzystnych warunków atmosferycznych, a to przekłada się na ich mniejszą ścieralność i zużycie. Dodatkowym wyróżnikiem opon zimowych jest wysoki bieżnik i szerokie lamele. To właśnie za ich pomocą odprowadzana jest woda, błoto i śnieg. Szerokie lamele odpowiedzialne są również za zwiększoną przyczepność do mokrej nawierzchni oraz poprawa stabilności prowadzenia pojazdu.

Opony zimowe zapewniają:

  • zwiększoną i pożądaną w trudnych warunkach drogowych przyczepność
  • uzyskanie skróconej drogi hamowania
  • zwiększoną trwałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne
  • większą zwrotność, szybkość i pewniejsze zachowanie auta na drodze

Gdzie warto wymienić opony letnie na zimowe?

Aby zwiększyć skuteczność i bezpieczeństwo przy wymianie opon, warto skorzystać z profesjonalnego salonu Biacomex SEAT Auto. Jest wiele elementów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wymianie opon. Pierwszy z nich, to zapewnienie właściwego ciśnienia w oponach, dostosowanego do rodzaju i modelu pojazdu. Kolejnym jest odpowiednie wyważenie kół profesjonalnym sprzętem, co zapewni mniejsze ścieranie się opon. Następnie warto wykonać badanie bieżnika opon, aby określić jej stopień zużycia. Na koniec ważne jest właściwe ustawienie zbieżności kół, co wpływa na komfort i stabilność jazdy. Te wszystkie elementy, a także dopasowanie odpowiednich opon do samochodu, zapewnia salon Biacomex SEAT Auto.

Opony zimowe - praktyczne zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów i pojazdu

Opony zimowe zapewnią nam szybszą i bardziej skuteczną reakcję na drodze. Dzięki nim zwiększa się dynamika i zwrotność pojazdu, a także łatwiej wykonać manewr hamowania. Opony zimowe zapewnią również większą przyczepność do drogi, a jest to szczególnie ważne, gdy droga jest oblodzona. Zmiana opon na zimowe jest więc nie tylko czynnością praktyczną, która zapewni nam dłuższą żywotność opon letnich oraz ochronę pojazdu, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych osób na drodze. Rekomendowane jest więc wykonanie takiej wymiany najpóźniej w listopadzie, aby odpowiednio przygotować sięna ciężkie i nieprzewidywalne zimowe warunki.