Poszukiwanie nowego samochodu pełną parą. Pierwotny plan zakładał kupienie modelu z salonu. Plan jednak się zmienił i decydujesz się na kupno samochodu używanego. Teraz jest jeden problem. Jak sprawdzić ten samochód? Czy aby na pewno nie miał wypadku lub czy nie jest kradziony?
Wszystkie te wątpliwości można wyjaśnić, znając podstawowe informacje o samochodzie. Najważniejsze, żeby znać VIN samochodu (ang. Vehicle Identification Number). Jest to numer pojazdu, który nadaje i umieszcza na nim producent. Obecnie VIN składa się z 17 znaków. Są to zarówno cyfry, jak i litery (poza literami I, O i Q), które są niczym numer PESEL. W Polsce numer VIN posiada inną nazwę - numer nadwozia.
Ciąg cyfr w numerze VIN nie jest przypadkowy. Wynika on z obecnie obowiązujących norm ISO i składają się na niego trzy główne grupy danych:
WMI - to pierwsze trzy znaki numeru VIN. W tej części zakodowano symbol producenta według standardów obowiązujących w danym kraju.
VDS - to 5 albo 6 znaków, zależnie od producenta w danym kraju. W tej kombinacji cyfr producenci kodują charakterystykę oraz dane techniczne konkretnego modelu samochodu, któremu nadano numer VIN.
VIS - jest to numer seryjny pojazdu. To ostatnie 8 znaków numeru VIN. W tym ciągu koduje się między innymi rok produkcji samochodu oraz miejsce jego montażu (pozycja 10 i 11), oraz kolejne cyfry numeru seryjnego.
Numer VIN samochodu można znaleźć w trzech miejscach. Są to:
* tabliczka znamionowa, która mieści się na podszybiu samochodu od strony kierowcy,
*boczny słupek po stronie kierowcy (na etykiecie z wszystkimi danymi dotyczącymi pojazdu),
*w dowodzie rejestracyjnym pojazdu ( w polskich, niemieckich i czeskich dowodach rejestracyjnych numer VIN znaleźć można pod literą E dowodu rejestracyjnego).
Potencjalny kupujący, znając numer VIN pojazdu, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny samochodu, może sprawdzić dane o pojeździe na stronie rządowej. Na portalu tym znajdują się dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Znajomość numeru VIN przydaje się szczególnie przy sprawdzeniu samochodu przed zakupem. Dlaczego? Po numerze VIN można sprawdzić, czy dany pojazd nie jest kradziony. Co więcej, dzięki znajomości numeru VIN można zorientować się, czy samochód na pewno nie jest bezwypadkowy, zgodnie z deklaracjami sprzedającego.
Niby proste sprawy, ale samochód powypadkowy (zależnie od uszkodzenia) będzie miał zdecydowanie niższą wartość. Co więcej, może on być tak uszkodzony, że zakup oraz jeżdżenie nim nie będzie bezpieczne. Dlatego ważne jest odpowiednie sprawdzenie samochodu przed zakupem. Po co kupować kota w worku, jeśli można dowiedzieć się naprawdę sporo, i to przy użyciu jednego numeru!
Jakie dodatkowe informacje można sprawdzić przy pomocy numeru VIN? Można na przykład zweryfikować, czy w samochodzie nie został cofnięty licznik. Historia odczytów licznika (można sprawdzić te z ostatniego roku bądź z wcześniejszych lat) pozwala na skontrolowanie, czy podawany przez sprzedawcę stan licznika jest wiarygodny.
Jeśli już, nieszczęśliwie, samochód uległ wypadkowi, to numer VIN może się przydać. Do czego? Do sprowadzenia części do danego modelu samochodu, szczególnie jeśli dany element jest niezwykle trudno dostępny. Co więcej, naprawiając samochód i zamawiając części zgodnie z numerem VIN, można wymienić części na takie, które będą perfekcyjnie pasować do konkretnego samochodu.
Co ciekawe, niektóre z serwisów samochodowych do naprawy samochodu i zamawiania części wykorzystują numer VIN danego modelu. Uszkodzone części można nawet zamówić online, przez co cały proces będzie szybszy oraz bardziej wygodny.