Bezpieczeństwo i niezawodność. Seat liderem w badaniach i testach

22-07-2020 09:23

Dizajn, wyposażenie, osiągi… Seat wie, jak zaimponować kierowcom. Choć w wielu kategoriach to, jak postrzegamy daną markę, zależy od naszych własnych subiektywnych preferencji, to jednak przeprowadzane są na świecie obiektywne badania. Te jasno wskazują: pojazdom z logo Seat warto po prostu ufać.

W świecie kierowców pokutuje wiele stereotypowych opinii na temat marek samochodów. Wielu kierowcom wydaje się, że droższe i większe auta to te bezpieczniejsze i bardziej niezawodne. Czy tak jest w rzeczywistości? Przyjrzyjmy się dwóm renomowanym raportom - testom bezpieczeństwa Euro NCAP oraz testom niezawodności GTÜ.

Mocne uderzenie

Euro NCAP to niezależna, działająca non profit organizacja, która poddaje testom zderzeniowym każde pojawiające się na europejskim rynku auto. Inżynierowie Euro NCAP są bezlitośni. Niszczą auta na potęgę, poddając je kilku ekstremalnym testom. Samochody najpierw zderzają się czołowo z deformowalną przeszkodą, która imituje np. zderzenie czołowe dwóch aut na drodze. Wszystko dzieje się przy prędkości 64 km/h. Następnie samochody poddawane są zderzeniu bocznemu przy prędkości 50 km/h. W dalszej kolejności testowane pojazdy trafiają na słup, a także przy prędkości 40 km/h uderzają w pieszego, bo dziś mierzony jest nie tylko poziom bezpieczeństwa jadących samochodem pasażerów, lecz także właśnie pieszych.

Pięć gwiazdek za bezpieczeństwo

Wyniki testów przedstawiane są przy pomocy gwiazdek. Im ich więcej, tym ocena jest wyższa. Maksymalnie pojazd może otrzymać pięć gwiazdek. Na ile z nich zasługują auta z Hiszpanii? Nikogo nie powinno dziwić, że duże i masywne SUV-y, takie jak Seat Tarraco, gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa czynnego, ale i biernego, czyli tego mierzonego w momencie, gdy dochodzi do wypadku. Seat Tarraco w teście Euro NCAP otrzymał aż pięć gwiazdek. Tyle, co zresztą wszystkie produkowane obecnie SUV-y iberyjskiego producenta. A jak wypadły w testach bezpieczeństwa kompaktowe Seaty -Ibiza i Leon? Także i one zasłużyły na najwyższą notę pięciu gwiazdek. Bez względu na cenę, wielkość czy opcję wyposażenia wszystkie obecnie oferowane Seaty gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Podstawa to niezawodność

Większość z nas szczęśliwie nie weźmie udziału w żadnym wypadku i nie przekona się o tym, jak solidnej konstrukcji z zaprojektowanymi strefami bezpieczeństwa są hiszpańskie auta. Inaczej sprawa wygląda w przypadku oceny walorów eksploatacyjnych. Ich oceną zajmuje się GTÜ. To niemiecka firma zajmująca się kontrolą pojazdów, która cyklicznie publikuje raporty niezawodności. Dla świata motoryzacji raporty GTÜ czy DEKRY znaczą mniej więcej tyle, ile gwiazdki Michelin dla restauratorów. Badane są samochody niemal wszystkich jeżdżących po Europie marek i modeli.

Seat, czyli wzór do naśladowania

Jak się okazuje także w raportach GTÜ Seat wypada wzorcowo, a w wielu przypadkach zdecydowanie lepiej aniżeli wiele innych droższych marek aut. W kategorii aut cztero- i pięcioletnich Seat Leon w bogato reprezentowanej grupie aut kompaktowych zajął wysoką szóstą pozycję. W ten sposób pobił wiele modeli aut kojarzonych z bezawaryjnością takich, jaki choćby Toyota Auris czy Volkswagen Golf VI. W innym teście Niemieckiego Urzędu Dozoru Technicznego (TÜV) używane Seaty Altea okazały się mniej zawodne niż np. zdecydowanie droższe Volvo XC60 czy BMW X3. Jak więc widać po Seacie, auta rozsądne cenowo mogą być bardzo bezpieczne i bardziej bezawaryjne od o wiele droższych propozycji innych marek.

Najlepiej przetestuj sam!

Najnowsze propozycje Seata zaskakują także ekonomicznym zużyciem paliwa. Warto przyjrzeć im się bliżej już teraz. Nim przetestują je wyspecjalizowane firmy, już teraz kierowcy sami mogą umówić się na jazdę testową wybranym modelem Seata. Być może Państwo sami będziecie mieli jeszcze coś do dodania do wyników testów przeprowadzanych np. przez DEKRĘ czy TÜV. Na jazdę próbną można umówić się za telefonicznie lub za pośrednictwem formularza kontaktowego, który można znaleźć na stronie każdego autoryzowanego dilera Seata.