SEAT podsumowuje MWC 2019 i wskazuje kierunki rozwoju

13-03-2019 09:17

SEAT Minimó to elektryczny pojazd, który łączy w sobie zalety motocykla – zwinność i łatwość parkowania, z bezpieczeństwem i komfortem, jakie oferuje samochód osobowy. To również rozwiązanie dla operatorów systemów carsharingowych, którzy docenią system wymiany baterii, ograniczający o 50% koszty operacyjne. Innowacyjne pojazdy to jednak tylko jeden z elementów dążenia do mikromobliności w miastach. 

 

Miasto mówi, motoryzacja słucha

Podczas MWC eksperci SEAT-a spotkali się z przedstawicielami licznych instytucji publicznych, by omówić potrzeby użytkowników transportu w miastach. Wnioski z tych rozmów pozwolą dopracować samochód i dostarczyć rozwiązania, które zwiększą mobilność na obszarach miejskich. – Nie ograniczamy się tylko do produkcji samochodów. Chcemy przewodzić zmianom, które zapewnią skuteczną komunikację w metropoliach – mówi Luca de Meo, Prezes SEAT-a. – Nie bylibyśmy w stanie zrobić tego sami, dlatego we współpracy z władzami miejskimi chcemy znaleźć odpowiedzi na obawy wyrażone podczas targów i wyjść naprzeciw wymaganiom wielkich aglomeracji.

 

Cyfrowa transformacja z Barcelony

 Aby przystosować się do zmieniającej się rzeczywistości i skutecznie stawić czoła wyzwaniom cyfrowej transformacji, SEAT ogłosił utworzenie centrum programowania. Firma poszukuje w Barcelonie odpowiedniej siedziby, w której zatrudnienie znajdzie ponad 100 specjalistów. Każdy może zgłosić się do projektu za pomocą strony www.welovesoftware.seat. 

 
Częścią centrum zostanie, niezależna do tej pory, spółka Metropolis:Lab Barcelona, która będzie rozwijać oprogramowanie IT dla całej Grupy Volkswagen oraz wspierać nowe modele biznesu oparte na innowacyjnych koncepcjach mobilności i łączności. Aby w pełni uzyskać efekt synergii, z nowo powstałym centrum współpracować ściśle będzie również inne innowacyjne laboratorium – XMOBA.

 
Mobility Advisor – jedna platforma na wszystkie potrzeby transportu

Na Mobile World Congress 2019 SEAT zaprezentował również Mobility Advisor − aplikację, która ma być najlepszym doradcą podczas poruszania się po mieście. Wykorzystując sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe oraz dane pobierane z otoczenia, takie jak schemat ruchu ulicznego oraz nawyki i preferencje kierowców, program ten proponuje nie tylko najlepszą trasę, lecz także sposób dotarcia do miejsca docelowego. Pod uwagę brane będą wszystkie dostępne opcje transportu – od komunikacji miejskiej, poprzez carsharing, po przejażdżkę wypożyczonym rowerem czy motocyklem. Program opracowywany jest we współpracy z IBM i aktualnie znajduje się na etapie testów koncepcyjnych.


Samochód z 5G – pierwszy test uliczny w Europie

Nowoczesna mobilność zakłada również kolejny poziom łączności z siecią. Ponad pięćdziesięciu dziennikarzy i przedstawicieli instytucji z całego świata, w tym Europejski Komisarz ds. Budżetu i Programowania Finansowego Günther Oettinger czy przedstawiciel Komisji Europejskiej w Barcelonie Ferran Tarradellas, mieli okazję poznać szczegóły pierwszego testu ulicznego samochodu w sieci 5G, który odbył się na obszarze wystawienniczym Mobile World Congress. Platforma 5G Connected Car, wprowadzana przez SEAT-a i Telefónicę, umożliwia komunikację między samochodem, otaczającą go infrastrukturą oraz innymi pojazdami, a także będzie pierwszym krokiem na drodze do wspólnego transportu autonomicznego. Na ulicach Barcelony trwają obecnie testy, aby z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa zebrać potrzebne dane do rozwoju tej technologii.