SEAT wznawia produkcję

24-04-2020 08:00

Wzmożone środki ochrony zdrowia

SEAT wznowi produkcję w fabryce w Martorell w poniedziałek 27 kwietnia. Powrót do normalnego trybu pracy będzie następował stopniowo, wraz z wdrażaniem niezbędnych środków ochrony przed COVID-19. Podstawą przyjętego przez producenta planu naprawy gospodarczej pozostaje zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa wszystkim pracownikom. 

Wszystkie linie produkcyjne zostaną odpowiednio dostosowane, aby zapewnić pracownikom możliwość utrzymania zalecanej dwumetrowej odległości między sobą. W przypadku stanowisk pracy, które na to nie pozwalają, pracownicy otrzymają dodatkowe środki ochrony osobistej. Wszystkie osoby przebywające w zakładach będą miały zapewnione maski chirurgiczne i dostęp do żelu dezynfekującego. Zakładowe urządzenia będą dokładnie czyszczone przed i po każdej zmianie. SEAT opracował precyzyjny protokół postępowania we współpracy z przedstawicielami związków zawodowych oraz jednostką Joint Prevention Service Grupy Volkswagen działającą w Hiszpanii. 

Stopniowy powrót do aktywności

Większość pracowników, których fizyczna obecność w zakładzie nie jest konieczna, będzie kontynuowała pracę w trybie zdalnym, do czasu powrotu firmy do warunków funkcjonowania sprzed kryzysu. Decyzja ta dotyczy szczególnie osób wychowujących dzieci do 14. roku życia.

Począwszy od 27 kwietnia każdą z trzech linii produkcyjnych w fabryce w Martorell, gdzie powstają modele SEAT Ibiza, SEAT Arona, SEAT Leon i Audi A1, będzie obsługiwać jedna zmiana. Oznacza to produkcję na poziomie 1/3 maksymalnej wydajności – codziennie powstanie ok. 325 samochodów. Firma porozumiała się już z dostawcami w celu zagwarantowania płynnego wznowienia działalności.

15 000 testów PCR

Testom PCR zostaną poddani pracownicy zakładów w Martorell, wszyscy zatrudnieni w biurach w Barcelonie oraz w SEAT Componentes i CROS (centrum części zamiennych SEAT-a), a także pozostali specjaliści pracujący w firmie. Testy diagnostyczne PCR są obecnie uznawane za najbardziej wiarygodny sposób ustalenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Badania zlecone przez SEAT-a nie obciążą publicznej służby zdrowia. Testy zostaną poddane analizie w laboratorium akredytowanym przez Ministerstwo Zdrowia i rząd Katalonii, a za koordynację procesów będzie odpowiedzialne Centrum Opieki Zdrowotnej SEAT-a, nad którym nadzór sprawuje dr Bonaventura Clotet, dyrektor IrsiCaixa i członek Komitetu Naukowego SEAT-a.

– Poddanie testom wszystkich pracowników to najlepszy sposób, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Załoga SEAT-a stanowi reprezentatywną próbę całego społeczeństwa, dzięki czemu zgromadzone dane będą mogły przysłużyć się zwiększeniu wiedzy o SARS-CoV-2. Anonimowe i poufne wyniki zostaną wykorzystane jako podstawa badań naukowych prowadzonych przez Komitet Naukowy SEAT-a – tłumaczy dr Bonaventura Clotet.

Urządzenia dla szpitali

W ciągu ostatnich kilku tygodni wstrzymania produkcji z powodu epidemii COVID-19, SEAT podjął szereg inicjatyw mających na celu wsparcie walki z chorobą. Firma dostosowała jedną z linii wykorzystywanych dotychczas do produkcji nowej generacji SEAT-a Leona do montażu respiratorów. Sprzęt trafił na oddziały intensywnej terapii w Hiszpanii.

Ponadto SEAT wraz z innymi firmami dołączył do inicjatywy produkcji masek ochronnych tymczasowo dopuszczonych do użycia przez Hiszpańską Agencję Leków i Produktów Medycznych. Wykorzystują one filtry stosowane w kabinach lakierni w fabryce Martorell. Do tej pory tysiące egzemplarzy zostało wysłanych do szpitali, służb bezpieczeństwa i innych organizacji.